Home Bidebunudinle ÖZEL – Saffet Sancaklı: Arda’nın yaptıklarına garip diyorlar, Demirören’in TFF Başkanı olmasından büyük gariplik mi olur?
ÖZEL – Saffet Sancaklı: Arda’nın yaptıklarına garip diyorlar, Demirören’in TFF Başkanı olmasından büyük gariplik mi olur?

ÖZEL – Saffet Sancaklı: Arda’nın yaptıklarına garip diyorlar, Demirören’in TFF Başkanı olmasından büyük gariplik mi olur?

0
0

Arda Turan’ın Makedonya maçından dönerken uçakta gazeteci Bilal Meşe’ye saldırması futbol ve medya camiasından büyük tepki gördü. Arda Turan’ın Bilal Meşe’ye saldırmasıyla ilgili Eski futbolcu MHP Kocaeli Milletvekili Saffet Sancaklı RS FM’de Bidebunudinle’de: “Arda Turan’ın yaptıklarına garip diyorlar. Yıldırım Demirören Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı’ysa bundan daha büyük gariplik olur mu?” cümleleriyle dikkat çekti.

Türkiye Milli Takımı Kaptanı Arda Turan, Milli Takım Makedonya maçından dönerken uçakta gazeteci Bilal Meşe’ye saldırarak, gırtlağını sıktı. Ardından Milli Takım Kaptanı Arda Turan yaptığı basın açıklamasında, Milli Takım’dan ayrıldığını duyurdu. Arda Turan’ın gazeteci Bilal Meşe’ye saldırmasını ve Milli Takım’ı bırakmasını değerlendiren Eski futbolcu MHP Kocaeli Milletvekili Saffet Sancaklı: “Arda, Milli Takım kaptanıdır, uçakta adam gırtlaklayamaz, nokta. Ben de eski milli bir sporcu olarak yaptığının doğru olmadığını ve böyle devam ederse de harcanacağını söylüyorum. Bu çocuklar kolay yetişmiyor harcanmaması lazım, o yüzden ben de üstüne gidiyorum ki belki abisini dinler diye. Yoksa bana ne Arda’dan Ahmet’ten Türkiye Cumhuriyeti burası, 1 tane Arda gider, 50 tane Arda gelir. Ama ‘Milli Takım’ı bıraktım, noktaladım’ lafını geri alacak. Bu kimsenin haddi değil Türkiye’de” dedi.

Arda Turan’ın gazeteciye saldırmasına yönelik eleştirileri değerlendiren Saffet Sancaklı: “Ülke futbolu öyle bir yere gidiyor ki, daha önce millet birbirinin ağzına silah sokmadı mı? Daha önce havaalanlarından deplasmana giderken okul açmaya Amerikalara, Afrikalara gidilmedi mi? Bunlar yapılmadı mı? Sanki şimdi bir tek Arda’yı bulmuşuz vur kafasına. Evet, Arda hata etmiş, yapmaması gerekeni yapmış. Tüm bu yapılanlar üzerine tutup da bu garip değil mi diyorlar, garip olan ne kardeşim? Yıldırım Demirören Futbol Federasyonu Başkanı’ysa bundan daha büyük gariplik olur mu? Futbol Federasyonu yönetim kurulunda bir tane milli futbolcu yok. Bu garip değil mi?” açıklamasında bulundu.

“MİLLİ MANEVİ DEĞERLERİ AYAKLAR ALTINA ALDINIZ, YÖNETEMİYORSUNUZ KARDEŞİM!”
Arda Turan’ın yaptığı hareketlerden Türkiye Futbol Federasyonu’nu sorumlu gösteren Eski Milli Futbolcu Saffet Sancaklı, sorunun federasyon yönetiminden kaynaklandığına dikkat çekerek: “Atmosfer bu hale geldi. Adamlar diyor ki, ‘Para da konuşurum, prim vermezseniz oynamam. Uçakta adam da döverim. Milli Takım’ı bıraktım’. Milli manevi değerleri ayaklar altına aldınız, yönetemiyorsunuz kardeşim. Ben bu federasyon yönetimleri sorunlarının çözümü için meclisi 6-7 ay önce kanun teklifi verdim. Tabii işlerine gelmediği için gündeme getirmediler. Türkiye de 60 civarında federasyon branşı var. Verdiğim kanun teklifinde branşlarda milli olmayan adam başkan olamayacak, örneğin 20 kişilik federasyon yönetimin de en az yüzde 25i milli sporculardan olacak. Futboldan örnek verdiğimiz için konuşuyorum. Federasyon Başkanı’nın başkanı eski milli bir futbolcu olsun, 20 yöneticinin minimum 5 tanesi de eski milli futbolcu olsun milli takımı onlar yönetsin. O zaman bakalım Milli Takım’da bu tip sıkıntılar çıkıyor mu?” dedi.

ARDA ‘MİLLİ TAKIMI BIRAKIYORUM’ LAFINI ACİL GERİ ÇEKMESİ LAZIM, BU MİLLİ BİR GÖREV”
Arda Turan’ın yaptığı saldırıyı ve Milli Takım’dan ayrılmasını detaylı bir şekilde yorumlayan Sancaklı: “Arda Turan’ın basın toplantısındaki sinirli bir şekilde yaptığı ilk açıklamasını ciddiye almayın. Ben de yaptığı hareketlerle birlikte, özellikle Arda Turan’ın Milli Takım’ı bırakıyorum demesini çok eleştirdim. Kimse Milli Takım’ı bırakamaz kimsin sen dedim, Arda’ya bu konuda ben de kızdım. Arda bizim gururumuz. Bir Türk futbolcu olarak dünyanın en önemli takımı Barselona’da oynuyor. Arda Turan’ın yaptığı hareket baştan sona tamamen yanlıştır ve olmaması gereken bir harekettir. Arda Turan ikinci verdiği demeçte, ‘ben onurlu bir hata yaptım’ diyor. Onurlu hatayı çözmek için kapasitem yetmiyor da, anladığım kadarıyla diyor ki, ‘Ben bir hata yaptım doğru ama bana karşı da hatalar yapıldı, onlar özür dilemedi ben de dinlemeyeceğim. Onların ki onursuz hata, benim ki onurlu hata’. Arda, Milli Takım’ın kaptanı olarak, Milli Takım’ın kabilesiyle maça gidilirken bir gazetecinin veya herhangi bir adamın gırtlağını sıkmanın ve ağır küfürler etmenin olacak iş olmadığını anlayacak kapasite de herhalde ve o da biliyor. Ama yaptı. Bilal Meşe’yi 30 yıldan beri tanıyorum ve Bilal Meşe’nin bu güne kadar ne yalan haber yaptığını, ne kimseye hakaret ettiğini gördüm. Arda’yı da az çok tanıyorum, efendi düzgün bir çocuk. Neden bu ortama gelindi. Bir hata yapmış, Arda’yı silecek miyiz, hayatını mı bitireceğiz ne yapacağız? Bu çocuk bir hata yaptı tamam, alttan da almadı özür de dilemedi ilk toplantı da hadi onu da kabul ettik. Ama şimdi, olayın üzerinden birkaç gün geçti, bunun sakinleşmiş olması lazım ve toplanıp ‘Olanlarda ben de hatalıyım, Türk halkından özür dileyebilirim’ diye yeni bir basın toplantısı yapılması lazım. Özellikle ‘Ben Milli Takım’ı bıraktım, bir daha Milli Takım’da oynamam’ lafını acil bir şekilde geri alması lazım çünkü bu milli bir görevdir, bu kimsenin lütfettiği bir şey değildir. Arda kardeşimizin kaybolmasını istemem ama o da çıkıp gereğini konuşacak. Hem feragat edeceksin, ondan sonra da kabadayılık yapacaksın olacak şey değil” değerlendirmesinde bulundu.

Powered by themekiller.com