Home Manşet ÖZEL – Sami Selçuk: Hukukta böyle bir dönem daha önce hiç yaşanmamıştı
ÖZEL – Sami Selçuk: Hukukta böyle bir dönem daha önce hiç yaşanmamıştı

ÖZEL – Sami Selçuk: Hukukta böyle bir dönem daha önce hiç yaşanmamıştı

0
0

Erdoğan’ın Can Dündar ve Erdem Gül’ün tahliyesine ilişkin AYM’nin verdiği karara yönelik sözleri gündeme bomba gibi düştü. RS FM’de Yavuz Oğhan’dan bidebunudinle programına katılan duayen hukukçu Sami Selçuk hükümet kademesinden yapılan bu açıklamaları yorumladı.  AYM kararlarının herkesi bağladığını söyledi. Hukukun geldiği aşamaları eleştirdi. Erdoğan’ın sözlerine ilişkin “ Anayasa önünde ant içmişseniz, bu karar uymaya mecbursunuz. Bu sözler mahkemeyi etkilemeye yöemliktir ve ceza hukukuna göre suçtur” dedi.  Sami Selçuk, gelinen aşamadan endişeli. “Hukuk bağımsız değildir, 60 mesleğin içindeyim böyle dönem görmedim” şeklinde konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Fildişi ziyareti öncesi tutuklu gazeteciler Can Dündar ve Erdem Gül’ün AYM’den gelen kararla tahliye edilmesini eleştirmiş, “Onlarla ilgili kararı veren mahkeme kararında direnebilirdi. Eğer kararında direnmiş olsaydı bu bireysel başvuru ve ya Anayasa Mahkemesinin vermiş olduğu karar boşa çıkacak ”demişti. Bu sözler gündemde adeta bomba etkisi yarattı. Haklı bulan da oldu, yargıyı etkilediği yönünde eleştiren de. Eski Yargıtay Onursal Başkanı Sami Selçuk ise bu Erdoğan’ın bu çıkışına tepkili. “AYM karararlı A’dan Z’ye herkesi bağlar. Yerel mahkemenin böyle bir şansı yoktur.” dedi.

“Böyle bir kararı var ise AYM’nn kararını okumadım henüz. En çok merak ettiğim de karşı oyların ne olduğu.  AYM tutuklamanın gereksiz oldğu yönünde bir karar vermişse  düz insandan Cumhurbaşkanı’na kadar herkesi bağlar.  Yargıçlar şu ve ya bu kişinin inancına ideolojisine göre karar vermezler. Yazılı hukuka ve inceledikleri dosyaya göre karar verirler. Duruşma yapan yargıçlarda ise artı bir öge vardır: duruşmada dinledikleri elde ettikleri kanıtlar.  AYM incelemesi dosya üzerinden olmuştur ver dosyada ne varsa ona göre karar verilmiştir. Dosyadaki olan verilere göre bu karar verilmiştir. Bu herkesi bağlar. İlk mahkemeye gelen gerekçeye bakamdan bu konuşmaya yapmak isabetli değildir.”

Anayasa üzerine ant içilmişse kabul etmiyorum denemez

Erdoğan konuşmasının devamında AYM’nin vermiş olduğu kararı kabul etmek ve saygı duymak zorunda olmadığını da ifade etti.  AK Parti Burdur Milletvekili Reşat Petek de bu kararla AYm’yi görev ve yetki gaspı yapmakla suçlamış, konuyu basın özgürlüğü kapsamında değerlendirilmeli deyip, esasa girmesiğini söylemişti. Yargıtay onursal Başkanı Sami Selçuk’un gündeminde AK Parti’li Petek de vardı.  Sert dille eleştirdi. “Her önüne gelen bu hukuk kavramlarını rastgele kullanmasın. Kullandıklarında saçmalıyorlar “ dedi.

“ Bir mahkemenin kararını değerlendirirken bırakın hukukçular eleştirsin. Önüne gelen eleştirmesin.  Diyelim ki eleştirdi; ama saygı duymuyorum demesi kabul edilemez.  Anayasa üzerine ant içmişseniz buna mecbursunuz.  Ben o milletvekilinin yetki gaspı nedir bildiğini sanmıyorum. Esasa girmiyor AYM,  Anayasa’nın hak normunu inceleyerek haber hakkının kullanılmasıdır diyor. Bu hukuka uygunluk nedenidir. Bu konuda casusluk suçunun içine ne girer ne girmez tartışmalıdır. Girdiğini kabul ederse suç unsuru vardır; ama haber hakkı kullanıldıysa bu hukuka uygunluk nedenidir. Dolayısıyla suç oluşmamıştır diye beraat vermek zorundadır. AYM bunun haber hakkı olduğunu büyük olasılıkla söylemiştir.  Yetki gaspı ise yokluk yaptırımıdır. Bir de yetki aşımı vardır. Arasında büyük farklar var. Yetki aşımı yapılmış olan işlemi sakatlar ve bu sakat işlem bir yargı kararıyla o işlemi yapan organ tarafından kaldırılıncaya kadar herkesi bağlar.  Yetki gaspında ise işlem hukuk açısından doğmamıştır. İki durumda burada yoktur. Her önüne gelen bu hukuk kavramlarını rastgele kullanmasın. Kullandıklarında saçmalıyorlar.”

Devlet kendi eliyle yargıya güveni azaltıyor

Cumhurbaşkanı’nın  sözlerinin yargıyı etkilemek olduğu görüşünü paylaşan Sami Selçuk, bunun ceza yasasına göre suç olduğunu söyledi. “Bir hukuk toplumunda bunlar olmaz. Bunların onda biri olsa yer yerinde oynardı. Örnekleri de var.   Türkiye’de eğer hukuk bilinci olsaydı kamuoyunda kıyameti kopardı. Böyle olmadığından için siyasetçiler çok rahat”dedi.

Yargıtay Onursal Başkanı Sami Selçuk süreçten endişeli.  Bu durumun hukuka olan güveni sarstığı görüşünde.  Selçuk, “Türkiye kötü bir dönemde geçiyor. Devlet kendi eliyle yargıya güveni azaltıyor.  Bu kimseye yararlı değil. Yazılı hukukun bir yana bırakılıyor. Yargı bağımsızlığı bir değerin ifadesidir.  Bu değerleri örselerseniz size de zarar veren sonuçlar doğurabilir.  Türkiye’de hukuk bağımsızdır diyemiyorum.  Bağımsızlık görüntüsü vermediği zaman bağımlıdır.  Öğrenciliği de dâhil ederseniz 60 yıldır bu mesleğin içindeyim böyle bir dönemi hiç yaşamadık. Bizden öncekilerin de yaşadığına dair bir bilgi de yok” şeklinde konuştu.

Powered by themekiller.com