Home Bidebunudinle ÖZEL – Savash Porgham: Ortadoğu’da kartlar yeniden karılıyor, saflar yeniden sıklaşıyor
ÖZEL – Savash Porgham: Ortadoğu’da kartlar yeniden karılıyor, saflar yeniden sıklaşıyor

ÖZEL – Savash Porgham: Ortadoğu’da kartlar yeniden karılıyor, saflar yeniden sıklaşıyor

0
0

IŞİD’in yaptığı terör saldırılarının detaylarını İranlı Gazeteci Savash Porgham, RS FM’de Yavuz Oğhan’dan Bidebunudinle’ye aktardı. İran’a yapılan saldırıları Katar Krizi çerçevesinde değerlendiren Savash Porgham: “İran Devrim Muhafızları’nın, ‘saldırının arkasında Suudi Arabistan var, intikam alacağız’ açıklamasına itibar etmek gerekiyor” dedi.

Katar Krizi tartışmalarında oklar İran’ı gösterirken ve Suudi Arabistan’ın Katar’dan istekleri arasında İran’la ilgili maddeler konuşulurken, IŞİD İran’da terör saldırısı gerçekleştirdi. IŞİD’in İran’da meclis binasına ve Humeyni Türbesi’ne yaptığı terör saldırısının detaylarını İranlı Gazeteci Savash Porgham, Bidebunudinle’de anlattı. Saldırıyı, gündemde olan Katar Krizi çerçevesinde değerlendiren Savash Porgham: “İran’daki tek güvenlik birimi İran Devrim Muhafızları’nın, ‘saldırının arkasında Suudi Arabistan var, intikam alacağız’ açıklamasına itibar etmek gerekiyor. IŞİD’in saldırıyı çok çabuk üstelenmesi ve saldırıyı kendilerinin yaptıklarını bir videoyla kanıtlamaya çalışması akıllara soru işareti yaratıyor. Bu yüzden IŞİD konusunda, muhakkak bir şerh düşmekte fayda var” dedi.

Porgham: “Trump’ın İran’a karşı tutumu, İran’ı bir kuşatmaya ve çember altına almaya yönelik hasmane bir tutum. Özellikle de Suudi Arabistan’a yaptığı ziyareti göz önünde bulundurursak. Çünkü Ortadoğu’da kartlar yeniden karılıyor ve saflar yeniden sıklaşıyor. İran’da ister Devrim Muhafızları olsun, ister İran’ın reformist yönetimi olsun, bunların sözlerinin hiçbir anlamı yoktur. İran’da son sözü, dini lider Ayetullah Hamaney söyler. Onun için de bekleyip dini liderin hangi perspektiften baktığını ve nasıl bir açıklama yapacağını izlemek gerekiyor” açıklamasında bulundu.

“IŞİD’İN AYETULLAH HUMEYNİ TÜRBESİ’NE SALDIRMASININ DÖNEMSEL BİR ÖNEMİ VAR”

İran’daki IŞİD saldırısının detaylarını aktaran Savash Porgham: “Olayın nasıl meydana geldiğine yönelik en güvenilir kaynak, İran İstihbarat Bakanlığı’ndan gelen bir resmi açıklama. Bu bağlamda, dün sabah 3 terörist timi Tarhan’ın 3 farklı noktasına terör saldırısı yapma niyetindeydi. Bu timlerden bir tanesi herhangi bir saldırı yapamadan yakalandı. Nerede yakalandı yada hangi alana saldırı planlanıyordu bununla ilgili henüz bir bilgi yok. Diğer iki terör timinden, biri meclis binasına, diğeri Ayetullah Humeyni’nin türbesine yönelik saldırı gerçekleştirdi. Ayetullah Humeyni’nin türbesine saldırı gerçekleştiren intihar saldırısı yapacak 2 unsurdan biri görevliler tarafından fark ediliyor ve bombayı patlatamadan etkisiz hale getiriliyor. Bir diğeri de bu esnada üzerindeki bombayı patlatıyor. İmam Humeyni’nin türbesinin seçilmesinin özel mekan olmasının dışında bir nedeni de şu an dönemsel bir öneminin olması. Türbede, Humeyni’nin 28. ölüm yıldönümü törenleri düzenleniyor. Ve şuan en kalabalık olduğu dönem. Burada anlaşılacağı üzere salihatın maksimuma çıkarılmasına yönelik bir hedef belirleme söz konusu. Diğer tim de koridordan meclis binasına giriyor. İddiaya göre kadın kılığında giriyor. Meclisin kuzey kapısının giriş koridorundan içeri giriyorlar ve bir güvenlik görevlisini öldürüyorlar. Teyit edilmemiş bir bilgi ama bir de rehine krizi yaşandı. Meclisteki saldırı canlı bomba eylemi değil, silahlı saldırı. Meclis binasına ve Humeyni Türbesi’ne saldırı sonucunda 12 can kaybı yaşandı. Hayatını kaybeden 12 kişiden 8i terör eylemini gerçekleştiren saldırganlar, 4ü ise İran vatandaşı” dedi.

Powered by themekiller.com