Home Bidebunudinle ÖZEL – Şirvan Ekici: Türk Bakanı ülkeye almayan Avusturya kendi huzurunun bozulmasından korkuyor
ÖZEL – Şirvan Ekici: Türk Bakanı ülkeye almayan Avusturya kendi huzurunun bozulmasından korkuyor

ÖZEL – Şirvan Ekici: Türk Bakanı ülkeye almayan Avusturya kendi huzurunun bozulmasından korkuyor

0
0

Hollanda’nın Tuğrul Türkeş kararının ardından Avusturya da 15 Temmuz etkinlikleri için ülkeye gitmek isteyen Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi’ye ‘gelme’ dedi. RS FM‘de Yavuz Oğhan’dan Bidebunudinle Programı’na konuk olan eski Avusturya Milletvekili Şirvan Ekici, sorunun büyük ölçüde diyalog eksikliğinden kaynaklandığını söyledi.

Avusturya’da geçen ağustostan beri Türk Büyükelçisi bulunmadığını, atamanın henüz geçen hafta yapıldığını belirten Şirvan Ekici, “Aslında artık iki ülke arasında diplomasi köprüsünü, diyalog köprüsünü yeniden kurmak gerekiyor. Yoksa bu gibi krizler sürekli devam edecek ve sonunda gerilimin bedelini burada yaşayan 300 bin Türk asıllı ödeyecek” dedi.

 

İlişkilerin doğru diplomatik kanallar yürütülmesi gerekiyor

Türkiye’nin 2000’li yılların başında Avrupa’da United Turkish Democracy (UTD) adlı bir kurum inşa ettiğini, ancak bizim orada sesimiz olsun, göçmenlerin sorunlarını bize aktarsın diye oluşturulan bu kurumun içindeki insanların çıkarları doğrultusunda amacından uzaklaştığını anlatan Ekici, bugün yaşanan krizin bir nedeninin de UTD olduğunu ifade etti.

Avusturya ile Türkiye arasında daha sağlıklı diplomatik ilişkiler kurulması gerektiğini belirten Şirvan Ekici sözlerini “senelerdir burada Türkiye’nin bir turizm müşaviri yok. Bir kültür müşaviri yok” diye sürdürdü.

Ekici, Bakan Zeybekçi’nin 15 Temmuz etkinliği düzenlemesine izin verilmeyişinin en önemli nedeninin ise Avusturya’nın huzurun bozulmasından duyduğu korku olduğunu anlattı:
“Avusturya’nın korkusu şu. Daha öncekiler gibi yine taşkınlık olabilir. Problem olabilir, Türkler Kürtler birbirine girebilir. Karşı görüşlüler birbirine girebilir. Biz burada bir sıkıntı olmasını istemiyoruz. Görüş bu. Avusturya’nın görüşünü haklı ya da haksız bulabiliriz ama herkes ülkesi içerisinde huzur olmasını ister.”

Powered by themekiller.com