Home Medya Perinçek: O afişleri hazırlayanlar istifa etsin. Etmezlerse millet onları 2019’da indirecektir
Perinçek: O afişleri hazırlayanlar istifa etsin. Etmezlerse millet onları 2019’da indirecektir

Perinçek: O afişleri hazırlayanlar istifa etsin. Etmezlerse millet onları 2019’da indirecektir

0
0

Vatan Partisi Genel Başkanı ve Aydınlık gazetesi yazarı Doğu Perinçek, 15 Temmuz etkinlikleri için hazırlanan ve tepki çeken afişlerin kaldırılması gerektiğini söyledi. Perinçek, “Hazırlayanlar o afişleri indirsin, yoksa istifa etsin. Etmezlerse millet onları 2019 seçiminde indirecektir” dedi.

Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, Cumhurbaşkanlığının 15 Temmuz afişlerine tepki gösterdi. Partisinin İstanbul il merkezinde basın toplantısı düzenleyen Perinçek, “Hazırlayanlar o afişleri indirsin, yoksa istifa etsin. Etmezlerse millet onları 2019 seçiminde indirecektir” dedi.

Perinçek şöyle konuştu: “Bu afişler, Türk ordusuna düşmanca bir tavırdır.15 Temmuz’u bastıran Türk ordusudur. Ordumuzu yıpratacak oluşumların içine girilmemeli. Derhal bu afişler kaldırılmalıdır. Terörle mücadele eden askerimize ve polisimize ihanettir. Hiç bir kuvvet Türkiye’yi bu afişlerle yönetemez. 15 Temmuz gecesi telefonlarını kapatanlar, Türk askerini zavallı göstermeye çalışıyor. Afişleri kaldırmayan yöneticiler istifa etmelidir! Eğer etmezlerse millet onları 2019’da indirecektir!”

15 Temmuz’un birinci yıldönümü nedeniyle hazırlanan afişler, Türk askerinin tamamını darbeci ya da milletle karşı karşıya gösterdiği iddiasıyla tepki çekmişti.

15 Temmuz afişinde ABD askeri kullanıldı

Cumhurbaşkanlığı’nın 15 Temmuz darbe girişiminin 1. yıl dönümü için hazırladığı afişte Körfez Savaşı döneminde çekilen meşhur bir fotoğrafta yer alan ABD askeri tahrif edilerek kullanıldı. 1991’de David C. Turnley tarafından Irak’ta çekilen fotoğrafta yer alan Ken Kozakiewicz, “dost ateşi” sonucu ölen arkadaşının ardından ağlarken görülüyordu. Detroit Free Press’te yayımlanan fotoğraf, 1992’de World Press Photo ödülüne layık görülmüştü. Afiş, 15temmuzetkinlikleri.com sitesinde yer alıyor. Afişler hazırlanırken bu fotoğrafa nasıl ulaşıldığı da merak konusu oldu. Turnley’nin ödüllü fotoğrafı Google’a İngilizce “Crying soldier” yazınca çıkan fotoğraflar arasında yer alıyor. Ayrıca Odatv’nin haberine göre Google’a “Ağlayan asker” yazıldığında da İnci Sözlük’ün sitesinde “ışid vuruyor töce askeri ağlıyor” başlığıyla, Cumhurbaşkanlığı’nın 15 Temmuz afişlerinde kullandığı fotoğraf görülüyor. Ben bu afişte niye varım Afişlere bir tepki de Arda İlkin Parlak isimli Twitter kullanıcısından geldi. Parlak, “Ben bu afişte niye varım. Açıklama yapacak kimse yok arkadaş” diye yazarak fotoğrafın aslını paylaştı. Alçakların ekmeğine yağ sürmektir Öte yandan MHP’den ihraç edilen Meral Akşener de sosyal paylaşım sitesi Twitter adresinden yayımladığı bir mesajda, “15 Temmuz kalkışmasını yapan alçaklar yerine yenik, ezik, çaresiz Türk askeri resmi koymak alçakların ekmeğine yağ sürmektir. Derhal düzeltilmelidir” dedi.

Powered by themekiller.com