Home Haber Sözcü operasyonun yolunu Gülerce açtı
Sözcü operasyonun yolunu Gülerce açtı

Sözcü operasyonun yolunu Gülerce açtı

0
0

Cumhuriyet soruşturmasında ifade veren Hüseyin Gülerce, Sözcü’ye düzenlenecek operasyon için savcıya yol gösterdi.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca Sözcü gazetesinin sahibi Burak Akbay ile çalışanlarına yönelik yürütülen soruşturmada muhabir Gökmen Ulu, internet sitesi sorumlu yazı işleri müdürü Mediha Olgun ve mali işler müdürü Yonca Yücekaleli gözaltına alınmıştı. Gözaltı kararına 15 Temmuz 2016’da gazetenin internet sitesinde yayınlanan ‘Sözcü Erdoğan’ı buldu” başlıklı haber ile 1 Ocak 2016 tarihli ‘2016 falınız’ başlıklı görsel gerekçe gösterilmişti. Savcılığın 3 gazeteciyle ilgili tutukluluğa sevk yazısında, emniyetin “örgüte üye olmaksızın bilerek ve isteyerek yardım etmek” ve “Cumhurbaşkanına suikast ve fiili saldırıya yardım etmek” suçlarından fezleke hazırladığı belirtilmişti. Fezlekede “15 Temmuz 2016 tarihinde FETÖ/PDY terör örgütü mensuplarınca gerçekleştirilen darbe girişimi ile bağlantılı olarak, saat 16.00 sıralarında gazetenin Cumhurbaşkanının kaldığı yeri ani olarak haber yaptığı” kaydedilmişti. Bunun, “darbecilerle birlikte ve darbe girişimini kolaylaştırmaya yönelik lojistik destek kapsamında yapıldığı” iddia edilmişti. Soruşturma kapsamında Gökmen ve Olgun tutuklanmıştı.

Sözcü’yü sıkıştırdı

Uzun yıllar Gülen cemaati içinde yer alan şimdinin yandaş yazarı Gülerce, Cumhuriyet soruşturması kapsamında tanık sıfatıyla ifade vermişti. Gülerce, gazetemize yönelik soruşturmayı FETÖ üyeliğinden sanık savcı Murat İnam’dan devralan savcı Yasemin Baba’ya verdiği 20 Aralık 2016’da verdiği ifadede, “Ben Zaman gazetesinden istifa ederken ‘Zaman artık Sözcü’ye döndü’ ifadesini kullanmıştım. Çünkü Sözcü gibi amansız bir Erdoğan düşmanlığına başlamışlardı. Ayrıca bu hususta Fehmi Koru’nun bilgisine başvurulmasının yararlı olacağını düşünüyorum. Çünkü Fehmi Koru Amerika’da Sözcü’nün sahibi olan Burak Akbay’ın Fethullah Gülen’le irtibatlı olduğunu yazmıştı” dedi. Gülerce bu ifadesiyle Fehmi Koru’yu Sözcü soruşturmasında tanık olarak 5 ay önceden işaret etti.

Gülerce ifadesinin sonunda da ifade boyunca anlattıklarıyla hiçbir anlam bütünlüğü olmayan şu sözleri kullandı: “15 Temmuz günü Erdoğan’ın Marmaris’te olduğuna dair haberlerin de kesinlikle 15 Temmuz’dan haberi olanların yapabileceği bir haber olduğunu düşünüyorum. Bütünüyle Erdoğan’ı hedef gösteren bir yaklaşım tarzıdır.” İstanbul 8. Sulh Ceza Yargıcı Atila Öztürk, “Gökmen Ulu’nun 15 Temmuz’da Cumhurbaşkanının yeri, darbeciler tarafından bilinmezken bu konuyu haber yaparak Cumhurbaşkanını coğrafi yer ve konumunu kamuoyu ile paylaştığı” kanaatini tutuklama kararına gerekçe yapmıştı.

Kaynak: Canan Coşkun/Cumhuriyet

Powered by themekiller.com