Home Haber Tarihçi Ayşe Hür hakkında “Türklüğü Aşağılamak”tan suç duyurusu
Tarihçi Ayşe Hür hakkında “Türklüğü Aşağılamak”tan suç duyurusu

Tarihçi Ayşe Hür hakkında “Türklüğü Aşağılamak”tan suç duyurusu

0
0

İstanbul Barosu avukatlarından Mert Eryılmaz, tarihçi yazar Ayşe Hür hakkında 30 Ağustos konulu tweeti, nedeniyle “Türklüğü aşağılamak” suçu işlediği iddiasıyla suç duyurusunda bulundu.

Tarihçi yazar Ayşe Hür hakkında dün paylaştığı bir tweette, “Nitelikli hakaret”, “Halkı kin ve düşmanlığa tahrik ve alenen aşağılama”, “Türk milletini aşağılama” suçlarını işlediği iddiasıyls suç duyurusunda bulunuldu.

Hür hakkında suç duyurusunda bulunan kişi İstanbul Barosu avukatlarından Mert Eryılmaz.

Hür, dün şu paylaşımda bulunmuştu.


Sosyal medya kullanıcılarının tepkileriyle karşılaşan Hür “Askeri işgalden kurtuluşun tarihi 30 Ağustos 1922 değil, 6 Ekim 1923’tür” diyerek birden fazla kez açıklama yapmış, İstanbul’un işgalinin de sona erdiği bu tarihin kutlanmadığına dikkat çekti.

Eryılmaz, dilekçesinde Hür’ün paylaştığı tweet ile kamu düzenini tehdit ettiğini öne sürdü ve şu ifadelere yer verdi:

“Batılı devletler dahil dünyanın her yerinde milli bayramlar kutlandığı halde şüphelinin ifadesi – paylaşımı ifade özgürlüğü kapsamında değerlendirilmesi mümkün olmayacak kadar maksatlıdır, kötü niyetlidir. Şüpheli eylemiyle Türk milletine alenen hakaret etmiş, yüce Türk milletini kendi aklınca aşağılamıştır.

“30 Ağustos Türk milletinin emperyalizme karşı verdiği mücadelenin ürünüdür. Türklüğün emperyalizme esir olmayacağının adıdır. Bu zaferin; yoksulluğa, haksızlığa ve tüm olumsuz şartlara rağmen işgale esarete baş eğmeyen Türk milletinin zaferidir.”

Dilekçede, şüpheli Ayşe Hür’ün paylaştığı 30 Ağustos tarihinde paylaştığı tweet ile “Nitelikli hakaret”, “Halkı kin ve düşnamlığa tahrik ve alenen aşağılama”, “Türk milletini aşağılama” suçlarını işlediğini iddia eden Avukat Eryılmaz, Ayşe Hür hakkında bu suçlardan soruşturma başlatılarak hakkında kamu davası açılmasını istedi.

Kaynak:Bianet

Powered by themekiller.com