Home Medya Taşgetiren: Ak Parti, kendisine ana muhalefetin ‘Adalet hatırlattığı’ bir yönetim haline gelmemeliydi
Taşgetiren: Ak Parti, kendisine ana muhalefetin ‘Adalet hatırlattığı’ bir yönetim haline gelmemeliydi

Taşgetiren: Ak Parti, kendisine ana muhalefetin ‘Adalet hatırlattığı’ bir yönetim haline gelmemeliydi

0
0

Son dönemde CHP’nin başlattığı ‘Adalet Yürüyüşü ve adalet kavramı üzerine eleştirileriyle gündeme gelen Star yazarı Ahmet Taşgetiren, “‘Adalet’ Ak Parti’nin belki de ‘Aklığı’nın garanti belgesi olarak isminin ilk kelimesi olmuştu: Adalet ve Kalkınma Partisi. Bu partinin kurucu babaları sadece ‘Kalkınma’ ile yetinebilirler miydi? 28 Şubat’ın yargı kıyımlarından sonra… Adalet bu kadronun sembol mefhumu idi.” diye yazdı.

“Ak Parti Hükümeti, kendisine ana muhalefetin ‘Adalet hatırlattığı’ bir yönetim haline de gelmemeliydi.” diyen Teşggetiren, hukukçu bir Ak Parti milletvekilinin kendisini arayarak, AKP MKYK toplantısında yaptığı konuşmayı hatırlattığını söyledi.

Taşgetiren yazısında söz konusu AKP milletvekilinin konuşmasına da yer verdi:

-Anadolu gezilerimde illerdeki savcılarla da görüşüyorum. Söylenen şu: Dört grup var Yargı bünyesinde. FETÖ’cüler, sağduyulu, işi sırf hukuk adamı olarak icra edenler, MHP’liler ve Ulusalcılar. Yaşanan süreçte bu Ulusalcı ekip, “FETÖ’cü” damgalaması ile muhafazakar bütün yargı mensuplarını ihbar ederek, Yargı’yı kendi kontrollerine almaya çalışıyorlar.

-Ben ayrıca davet edildiğimde Askerlerin düğün vs gibi sosyal ortamlarına da iştirak ediyorum. Orada da söylenen şu: TSK bünyesindeki Ulusalcı ekip dindar bilinen tüm insanları “FETÖ’cü” diye ihbar edip tasfiye edilmelerini sağlamak istiyor.

Aynı Ak Parti milletvekili Binali Yıldırım’ın Başbakan olduğu dönemde, onun bulunduğu bir ortamda şunu söylüyor:

-Doğu Perinçek’le birlikte görüntü vermek Ak Parti’nin kıyametinin küçük alametidir.

Aynı hukukçu milletvekili genel olarak da şunu söylüyor:

-Konjonktürel süreçte öyle yargısal uygulamalar yapılıyor, öyle düzenlemelere gidiliyor ki, bu maddeler başka bir ortamda Ak Parti’nin canını yakabilir.

-Yargıtay’da bazı kararlar verilirken başvurulan bilirkişi heyetlerine de dikkat etmek gerekiyor. Eğer bilirkişi heyetlerini, Emniyet camiasından oluşturur, kararları da ona göre verirseniz, Emniyet bünyesindeki tarafgirliklerin de etkisi ile hukuk açısından pek çok yanlışa düşmek kaçınılmaz olabilir. Bu, uluslar arası hukuk zemininde de Türkiye’ye çok şey kaybettirir. Bilirkişi oluşturmak kaçınılmaz olabilir, bir çok konu savcıların – hakimlerin bilgi alanının dışında olabilir, ancak bilirkişi heyetlerini bilimsel kapasitesi ve güvenilirliği müsellem üniversite camiasından, belki Tübitak’tan oluşturmak daha sağlıklı olacaktır.

Yazının devamı için

Powered by themekiller.com