Home Yaşam Tek bir kan testiyle 13 farklı tipte kanser tespit edilebilecek
Tek bir kan testiyle 13 farklı tipte kanser tespit edilebilecek

Tek bir kan testiyle 13 farklı tipte kanser tespit edilebilecek

0
0

Japon bilim insanları, bir kan testiyle 13 farklı kanser türünü teşhis edebilecek bir test geliştirmeyi başardı. Testin yaygın şekilde uygulanması durumunda, kanser nedeniyle yaşanan ölüm oranında ciddi düşüş yaşanabileceği öngörülüyor.

Tokyo’daki Ulusal Kanser Merkezi’nden araştırmacılar (Tokyo Ulusal Kanser Merkezi) kiliniklerde kullanılması durumunda tüm laboratuvar teşhislerini değiştirebilecekleri bir test geliştirdi. Buna göre; bir kan testi yardımıyla 13 farklı onkolojik hastalık teşhis edilebilecek. Bunların arasında, Mide kanseri, Meme kanseri, Kolorektal kanser ve Malign tümörler de var. Tek bir kan damlasının yeterli olacağı test için klinik çalışmaları Ağustos ayında başlayacak.

Araştırma ekibi, kan testini pratik olarak sahada uygulayabilmek için hükümetin onayını bekliyor. Şu anda sadece bir kanser türü dışında kan testiyle teşhis edilebilen kanser türü olmadığını söyleyen araştırmacılara göre, testin yaygın şekilde uygulanması durumunda, kanser nedeniyle yaşanan ölüm oranında ciddi düşüş yaşanabileceği öngörülüyor.

Bu yeni test, hücrelerden kana salgılanan ve genlerin hareketlerini kontrol eden bir madde olan microRNA’ları (miRNA) kullanıyor. Bu miRNA’nın farklı türleri, kanserli hücreler ile sağlıklı hücreler arasında ayrım yapabiliyor ve belirli bir süre parçalanmadan kalabiliyor.

Test ile tespit edilebilecek kanser türleri şunlar:

Mide kanseri, Kolorektal (Kalın Bağırsak) kanseri, Yemek borusu kanseri, Pankreas kanseri, Karaciğer kanseri, Biliyer sistem (safra yolu) kanseri, Akciğer kanseri, Meme kanseri, Yumurtalık kanseri, Prostat kanseri, Mesane kanseri, Kemik ve yumuşak doku tümörleri…

40 bin kanser hastasında test uygulayan araştırmacılar bu kanser türlerini tespit edebilmeyi başardı. Bu kanser tiplerinden birini ise daha başlangıç aşamasındayken yüzde 96 doğrulukla tespit etti. Göğüs kanseri yüzde 97’lik doğruluk oranı ile tespit edildi.

Powered by themekiller.com