Home Teknoloji Times: Rus korsanlar, İngiliz bakanların şifrelerini çaldı
Times: Rus korsanlar, İngiliz bakanların şifrelerini çaldı

Times: Rus korsanlar, İngiliz bakanların şifrelerini çaldı

0
0

Times gazetesi, Rus bilgisayar korsanlarının, aralarında bakanlar, milletvekilleri, bakanlık çalışanları ve polislerin bulunduğu binlerce kişinin şifresini ele geçirdiğini yazdı.

Gazetenin özel haberine göre e-posta adresleri ve şifreleri çalınan yetkililer arasında Eğitim Bakanı Justine Greening ile İş, Enerji ve Endüstriyel Strateji Bakanı Greg Clark da bulunuyor. Times, İngiliz yetkililere ait şifrelerin Rus bilgisayar korsanlığı sitelerinde satıldığını ya da takas edildiğini, bir süre sonra ise ücretsiz olarak paylaşıldığını yazıyor.

BBC Türkçe’nin aktardığına göre, gazetenin ele geçirdiği belgelere göre, verileri çalınanlar arasında: Bin milletvekili ve parlamento çalışanı, 7 bin polis ve binden fazla Dışişleri Bakanlığı çalışanı bulunuyor. Dışişleri Bakanlığı’nın İletişim Teknolojileri departmanının başkanı da bilgileri çalınan kişiler arasında.

Yetkililerin verileri profesyonel iletişim ağı LinkedIn ve sosyal medya ağı MySpace başta olmak üzere, daha ufak çaplı sitelerin de dahil olduğu platformlardan çalınmış.

Güvenlik uzmanları, korsanların ellerindeki verilerle hükümet hesaplarına girebileceği uyarısında bulundu. Bu, özellikle çalınan şifrelerin, kişilerin profesyonel hesaplarında kullandıkları şifrelerle aynı olması durumunda risk oluşturuyor.

Uzmanlar korsanların elde ettikleri kişisel bilgilerle, bilgileri çalınan kişilere şantaj yapabilecekleri uyarısında da bulunuyor. İngiltere’yi siber saldırılar karşısında korumakla görevli Ulusal Siber Güvenlik Merkezi (NCSC), hükümet birimlerine gerekli güvenlik rehberlerinin yeniden gönderileceğini açıkladı.

Powered by themekiller.com