Home Haber Tombili’nin Heykeli Yapılıyor
Tombili’nin Heykeli Yapılıyor

Tombili’nin Heykeli Yapılıyor

0
0

Hayvansever ve heykeltıraş Seval Şahin, yaşadığı mahalleye heykeli dikilecek olan Tombili için çalışmalara başladı. Şahin, “Komşu atölyemin kedisi Badem de biraz kiloludur, bana modellik yaptı” diyor.

Kolunu kaldırıma dayadığı pozuyla tanınan kedi Tombili’nin yaşadığı mahalleye heykelinin dikilmesi için başlatılan kampanyaya Kadıköy Belediyesinden gelen olumlu yanıtın ardından, hayvansever ve heykeltıraş Seval Şahin çalışmalara başladı.

Anadolu Kedisi’nin heykel için başlattığı imza kampanyasına 16 bin 954 kişi destek vermişti.

Grup, yine kampanyanın internet sitesinden son gelişmeleri şöyle paylaştı:

“Anadolu Kedisi olarak başlattığımız ‘Kadıköy Ziverbey’e Tombili’nin Heykeli Yapılsın’ imza kampanyasına istinaden karar mercii Kadıköy Belediyesi’nin girişimleriyle Tombili heykeli için tasarım çalışmaları başlamıştı.

“Heykelin yapımını üstlenen gönüllü hayvansever ve heykeltraş Seval Hanım ile bugün görüştük.

“Şu an çalışmalar hızla devam ediyor ve heykelin Eylül’ün son haftası için montaja hazır hale gelmesi planlanıyor.

“Alçı kalıp üzerinde detaylar tamamlandıktan sonra heykel bronz döküme gidecek.”

tombili-heykel

“Sokaktaki hayvanlara duyarlılığı arttırmak için”

Gazete Kadıköy’den Kaan Dertürk de Kadıköy Belediyesi’nin Seval Şahin’e teklifte bulunduğunu, Şahin’in teklifi kabul ederek Suadiye Tarihi Çarşı’daki atölyesinde Tombili’nin heykeli için çalışmaya başladığını yazdı.

Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi mezunu, aynı üniversitede yüksek lisans derecesine sahip olan Şahin, uzun yıllardan beri evinde kedisiyle birlikte yaşadığını anlattı, “Evinizde hayvanla birlikte yaşayınca sokaktaki tüm hayvanlara karşı sorumluluk duyuyorsunuz” dedi.

Tombili’nin heykelini, Kadıköy Belediyesi’nin teklifi üzerine gönüllü olarak yapmayı kabul ettiğini söyleyen Şahin, “Eserimi sokak hayvanlarına karşı duyarlılığı arttırmak adına yapıyorum” diye konuştu.

“Çalışmama başlamadan önce Tombili’nin yaşadığı mahalleye gittim ve zaman geçirdim. Çevre sakinleri ile Tombili hakkında sohbet ettim. Özellikle onu besleyen kasapla sohbet etmek bambaşka oldu.

“Meşhur pozunu verdiği kaldırımın ölçülerini aldıktan sonra teknik eksiklerimi tamamlayarak atölyemde çalışmalara başladım.”

“Komşu atölyemin kedisi Badem bana modellik yaptı. Badem de biraz kilolu bir kedidir.”

Kadıköy Ziverbey’de yaşayan Tombili, 1 Ağustos 2016’da hayata veda etti.

Tombili’nin ölümü, yaşamını geçirdiği Güleç Çıkmazı’nda “Kalbimizde yaşayacaksın” yazılı fotoğrafı ağaca asılarak duyurulmuştu.

Heykeli, Eylül ayı sonunda unutulmaz pozunu verdiği Güleç Çıkmazı’nda olacak.

Anadolu Kedisi, heykeltıraş Seval Şahin’e ve Kadıköy Belediyesi Başkanı Aykurt Nuhoğlu’na teşekkür etti.

Kaynak:Bianet

Powered by themekiller.com