Home Haber TSK Cerablus’a harekat başlattı: Fırat Kalkanı
TSK Cerablus’a harekat başlattı: Fırat Kalkanı

TSK Cerablus’a harekat başlattı: Fırat Kalkanı

0
0

TÜRK Silahlı Kuvvetleri ve Koalisyon Hava Kuvvetleri savaş uçakları tarafından Gaziantep’in Karkamış İlçesi’nin karşısında bulunan Suriye’nin IŞİD denetimindeki Cerablus kentine askeri harekat başlatıldı.

Bu arada Türk tankları Suriye sınırını geçti, Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) da harekat kapsamında Keklice Köyüne ulaşmak üzere.

Tanklar sınırı geçti

Türk Silahlı Kuvvetleri Müşterek Özel Görev Kuvveti ve koalisyon hava kuvvetleri tarafından gerçekleştirilen ve “Fırat Kalkanı” adı verilen harekat kapsamında, tank birliklerinin Suriye sınırından içeri girdiği bildirildi. Anadolu Ajansı ise, askeri kaynaklara dayandırdığı haberinde, Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) mensuplarının, harekat kapsamında Suriye sınırından yaklaşık 3 kilometre içerdeki Keklice köyüne ulaşmak üzere olduğunu duyurdu.

81 artı 12 hedef vuruldu. 294 topçu ateşi yapıldı

Başbakanlık açıklaması şöyle: “23.08.2016 tarihinde Gaziantep Karkamış ilçesine yapılan roket saldırıları üzerine, halkımızın can ve mal güvenliğini korumak ve yapılan sınır ihlallerini önlemek amacıyla Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından operasyon başlatılmıştır. Bu kapsamda düşman unsurlarına cevap ve her türlü terörist grupla mücadele amaçlı olarak Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından bugün saat 04:00 itibariyle daha önceden belirlenen DAEŞ hedeflerine yönelik topçu atışı başlamıştır. Cerablus ve çevresinde ilk önce 81 hedef etkisiz hale getirilmiştir. Saat 08:16 itibariyle 294 topçu ateşi yapılmış, ayrıca sabah saat 06:08 ile 07:50 arasında Hava Kuvvetlerimize ait F16 uçakları ile Cerablusta 12 hedef vurulmuştur. Bu tür sınır ihlalleri ve halkımızın can ve mal güvenliğini ilgilendiren konularda misliyle mukabelede bulunulacaktır.”

Harekat saat 4:00 da başladı

Saat 04.00’te başlayan harekatta Cerablus’taki IŞİD hedefleri savaş uçakları, tank ve obüs topları ile çok namlulu roketatarlar ile ateş altına alındı.

Harekat kapsamında 04.00’te sınırdan topçu ve ÇNRA atışları başlatıldı, 04.05’te daha önceden belirlenmiş belli noktalardan geçiş için iş makineleriyle geçitler açıldı, 05.45’te topçu ve ÇNRA atışları sona erdi, 06.08’de ilk hava harekatı icra edildi. Askeri kaynaklardan alınan bilgiye göre topçu, roketatar ve hava atışlarıyla 70 hedef imha edildi. TSK Müşterek Özel Görev Kuvveti ve koalisyon hava kuvvetleri tarafından Suriye’nin kuzeyine yönelik başlatılan harekatın adı “Fırat Kalkanı” olarak belirlendi.

Başbakanlık’tan yapılan açıklamada “Cerablus’un terör örgütü DAEŞ’ten temizlenmesi amacıyla harekât başlatılmıştır” dendi.

Askeri kaynaklar hava operasyonlarında 12 hedefin tamamının başarıyla vurulduğunu aktardı. Top atışlarıyla 70 hedefin etkisiz hale getirildiği ifade ediliyor. Öte yandan, Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) unsurlarının Cerablus’ta IŞİD’le çatışmaya başladığı da gelen bilgiler arasında… Bir grup  özel kuvvetleri unsurlarının da sınır bölgesinden sızma harekatıyla Suriye topraklarına girdiği aktarıldı. Asker kaynaklar, zırhlı birliklerin Suriye sınırının sıfır nokrasına yaklaşmasının ardından tankların hudut emniyeti için yer değiştirdiğini belirtti.

2

CNN Türk’e bağlanan muhabir Kenan Şener, “Kalabalık piyade birliklerinin geçebilmesi için iş makineleri geçit açma çalışması yapıyor” dedi. Reuters’e konuşan bir Türk yetkilinin ise “Bir grup Türk askeri Suriye’ye girdi” dediği belirtildi.

Doğan Haber Ajansı’nın (DHA) geçtiği görüntülerde sınıra yakın bölgede iş makineleri ve tanklar bekliyor. Askeri kaynaklar Suriye’de yapılan harekât hakkında “Hedef, Suriye’nin toprak bütünlüğü korumak ve sınır güvenliğini sağlamak” ifadelerini kullandı.

Askeri kaynaklar, Cerablus operasyonu kapsamında IŞİD hedeflerini 1 saat 45 dakika boyunca topçu ateşiyle vurulduğu bildirdi.Kaynaklara göre, 63 hedefe 224 atım yapıldı. Ardından da Türk savaş uçakları Cerablus’ta IŞİD hedeflerini bombaladığı ileri sürüldü.

AA operasyonun hedeflerine dair olarak “Sınırın terör örgütlerinden temizlenmesi ve hudut güvenliğinin artırılmasına katkı sağlanarak, aynı zamanda Suriye’nin toprak bütünlüğünün öncelenmesi ve desteklenmesi planlanıyor. Söz konusu harekat sayesinde yeni göç dalgalarının önlenmesi, bölgedeki sivil halka insani yardımların ulaştırılması ve bölgenin terörist unsurlardan arındırılması hedefleniyor” ifadelerini kullandı. Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü (BYEGM) de Cerablus’a operasyon başlatıldığı duyurdu. Türkiye, daha önce Suriye’deki iç savaşta Fırat Nehri’nin batısının kırmızı çizgisi olduğunu açıklamaıştı. Türkiye, PYD liderliğindeki güçlerin Fırat Nehri’nin batısındaki Menbiç’i IŞİD’den temizlemesinden sonra başlatılan Cerablus’a yönelik operasyona ‘Fırat Kalkanı’ ismini verdi.

1

Askeri kaynaklar: Şu anda bir kara harekatı başlamış değil

Askeri kaynaklardan verilen bilgiye göre askeri harekata piyade birlikleri (Mekanize ve havan unsurları dahil), tank ve topçu birlikleri (ÇNRA dahil), geçit açan, mayın temizleyen istihkam birlikleri,  muhabere birlikleri, lojistik destek unsurları, hava kuvvetleri hava ve yer destek unsurları (İHA’lar dahil) katılıyor.

Askeri kaynaklar tarafından başlatılan askeri harekatın amacının sınır güvenliğini sağlamak, IŞİD ile mücadele kapsamında Koalisyon güçlerine destek vermek ve Suriye’nin toprak bütünlüğünü sağlamak olduğu belirtildi.

Askeri harekat kapsamında ilk olarak saat 04:00 sıralarından TOPÇU ve ÇNRA atışları başlatıldı, saat 04:05’de daha önceden belirlenmiş belli noktalardan geçiş için iş makineleri geçitler açılmaya başlandı, saat 05:45’te TOPÇU ve ÇNRA atışları sona erdi. Bu atışlar sonucunda tespit edilen toplam 63 hedefe 224 atım yapıldı.

İlk hava harekatı ise saat 06:08’de başladı. Operasyonların  06:08,  06:10 ve 06:30’da yapıldığı belirtildi. Askeri kaynaklar ayrıca şu an için kara harekatının başlamadığını ve geçit açma faaliyetleri devam ettiğini belirtti.

7.50 itibariyle Hava Kuvvetlerince vurulması planlanan 12 hedeften 11’inin vurulduğu belirtildi.

Hulusi Akar Genelkurmay Karargahı’nda

Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar ve komuta kademesi Cerablus harekatını yönetmek ve izlemek amacıyla Genelkurmay karargâhta olduğu bildirildi.

Askeri kaynaklardan edinilen bilgiye göre, Suriye’nin Cerablus bölgesine yapılan askeri harekatın başlangıcından itibaren Genelkurmay Karargahındaki Silahlı Kuvvetler Komuta Harekat Merkezinde (Gnkur.Bşk, II’nci Bşk. ve J. Başkanları) ve Kuvvet K.lıkları Harekat Merkezlerinde tüm komuta kademesi (Kuvvet K.ları ve karargahın tümü) harekatı yönetmek ve izlemek üzere hazır bulunuyor.

Esad’ın haberi var mı?

CNN Türk’te canlı yayına bağlanan Posta gazetesi Ankara Temsilcisi Hakan Çelik, Suriye Devlet Başkanı Beşer Esad hakkında “Böyle bir operasyon başladıysa Şam yönetiminin mutlaka haberi vardır” yorumunda bulundu.

Öte yandan ABD Başkan yardımcısı Joe Biden bugün Türkiye’de olacak. Biden, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım ile görüşecek.

Başbakanlık’tan açıklama

Başbakanlık’tan yapılan yazılı açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Türk Silahlı Kuvvetleri, koalisyon hava kuvvetleri tarafından Suriye’nin Halep kentine bağlı Cerablus bölgesine terör örgütü DAEŞ’ten temizlenmesi amacıyla askeri harekat başlatılmıştır.”

IŞİD karşılık verdi

Cerablus’tan atılan havan mermisinin Karkamış ilçe merkezindeki boş bir araziye düştüğü bildirildi.

Karkamış’a Giriş-Çıkış yasak

Bu arada özel güvenlik bölgesi ilan edildiği için Karkamış’a giriş ve çıkışlar da yasaklandı. İlçeye ulaşımı sağlayan yolların tamamı jandarma tarafından kesilirken, kimsenin ilçeye gitmesine izin verilmiyor.

PYD lideri Müslim’den Cerablus harekâtına tepki

PYD lideri Salih Müslim, TSK ve koalisyon güçlerinin ortaklaşa düzenlediği Cerablus operasyonuna tepki gösterdi. Müslim, üç dilde attığı tweet’te, “Türkiye Suriye batağında çok şey kaybedecektir” dedi.

Aynı tweet’teki İngilizce cümlenin çevirisi ile tam olarak şöyle: “Türkiye Suriye batağındadır. DAİŞ gibi o da bozguna uğrayacaktır.”

 

Powered by themekiller.com