Home Haber Üçüncü köprü törenle açıldı
Üçüncü köprü törenle açıldı

Üçüncü köprü törenle açıldı

0
0

Yavuz Sultan Selim Köprüsü için açılış töreni düzenlendi. Toplam maliyeti 4.5 milyar lirayı bulan köprünün resmi açılış törenine çok sayıda devlet başkanı katıldı. Başbakan Binali Yıldırım, “Yavuz Sultan Selim Köprüsü yarın hizmete girecek. Köprünün özelliği şu; şimdi Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’nden geçen bütün kamyonlar, otobüsler, TIR’lar artık yarından sonra şehir içine giremeyecek” dedi. Cumhurbaşkanı Erdoğan ise yaptığı konuşmada, 31 Ağustos gecesine kadar köprüden geçişlerin ücretsiz olacağını açıkladı.

Erdoğan’ın açıklamalarından satır başları şöyle:

İstanbul’umuza, ülkemize, milletimize Avrupa ve Asya kıtalarına hayırlı olmasını temenni ediyorum. Proje hazırlanmasından inşasına kadar emeği geçen bakanlarımızı, bürokratlarımızı, mühendislerimizi, işçilerimizi özellikle tebrik ediyorum. Tabii ki bu süreçte üç başbakan ve bir de az önce dinledik, sayın Gül ile birlikte çalıştık. Başbakandım ve o zaman Ulaştırma Bakanı da bugün Başbakan Yıldırım’dı. Büyük bir coşku ile attık, dalga geçenler oldu, yaptırmayacağız diyenler oldu. Buralara gelip gösteri yapanlar oldu ama biz dedik ki “Bu yoldan dönmek yok, yapacağız” dedik işte Halep oradaysa arşın burada.

“Siz tankların, topların önünde durdunuz”

Allah’a hamdolsun yaptık. Şimdi, açılışını sizlerle birlikte yapıyoruz. Bu gurur duyulası milletimizle yapıyoruz. Siz, farklısınız. Siz, tankların, topların, helikopterlerin, F16’ların önünde duran bir milletsiniz. Birinci köprü şimdi ne oldu 15 Temmuz Şehitler Köprüsü oldu. Onun adını siz koydunuz. ikinci köprü Fatih Sultan Mehmet Köprüsü. Şimdi de Yavuz Sultan Selim köprüsünü açıyoruz. Boğazın altından zaten bir Marmaray’ımız var değil mi? 20 Aralık’ta da Avrasya tünelinin açılışını yapıyoruz. Kardeşlerim, bu millet Allah’ın izniyle neye layıksa bunların hepsi olacak.

“Kıtaları birleştiriyoruz”

Muasır medeniyetler seviyesinin üstüne çıkmak lafla olmuyor, icraatla oluyor. Bu günümüzü bizlerle paylaşan  Bahreyn Kralı, Makedonya Cumhurbaşkanı, KKTC Cumhurbaşkanı, Bosna Hersek Cumhurbaşkanlığı Konsey Başkanı, Bulgaristan Başbakanı, Azerbaycan Milli Meclis Başkanı’na, dost ve kardeş ülkelerin başbakan yardımcılarına, kıymetli temsilcilerine şahsım ve milletim adına şükranlarımı sunuyorum. Biz gerçek dostlarımızı kara günlerimizde de yanımızda görmekten memnuniyet duyuyoruz. Kıymetli misafirler, değerli kardeşlerim, açılışını yaptığımız köprü ile 3. defe Avrupa’dayız, kıtaları birleştiyoruz. Bu köprü hem tekerlekli araç geçişini, hem raylı sistemi sağlıyor olması açısından dünyada öncü bir köprü böyle bir özelliğe sahip. İşte şu anda iftiharla gördüğümüz seyrettiğimiz bu köprü, inşallah dünyada birçok şeye öncü olacak.

“İfade etmek istemiyorum”

Ülkemizin önünü kesmek için 3 yıldır maruz kaldığımız çok sayıda saldırıya rağmen yolumuza kararlılıkla devam ediyoruz. Türkiye’nin sadece bu köprünün temelinden atılmasından açılmasına kadar geçiş sürecinde, alt alta sıralarsak pek çok ülkenin asırlık tarihinde yaşadıklarını geride bırakır. Şu gerçekleri görmek mecburiyetindeyiz 2013’ün haziranındaki ve aralık ayındaki saldırıları boşa çıkarmasaydık Türkiye bugüne ulaşamazdı. 2014 Martı’ndaki ve ağustos ayındaki 2015 haziranındaki ve kasım ayındaki milli irade sınavlarından çıkmasaydık bugün buralarda olamazdık. 2015’in temmuzunda başlayan terör örgütünü açtığı çukurlara gömerek bozguna uğratmasaydık Türkiye başka yerlere sürüklenirdi. Darbe girişimini milletimizin kahramanlığı sayesinde durdurmasaydık nerelere savrulabileceğimizi ifade etmek istemiyorum.

Siz ne dediniz? Tek millet dediniz, tek bayrak, tek vatan, tek devlet dediniz. Tek millet, 80 milyon tek millet olduk.

“İnlerine girdik”

Ne dedik, inlerine gireceğiz. Girdik mi? Girdik. Şu anda bugün şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyorum. Bildiğiniz gibi Gaziantep’te ne yazık ki DAİŞ’in 14 yaşındaki bir çocuğun vücuduna bağlayarak onu canlı bomba olarak kullanma suretiyle 53 şehidimiz oldu. Bir kına gecesinde, kına merasiminde bu yaşandı. 100’ün üzerinde yaralı. Bunun İslam’la alakası yoktur, bunlar Müslüman filan değildir. Paçavraya bakmayın ellerinde taşıdığı, o bayrak değildir. Kelime-i Tehvid’in yazıldığına bakmayın, zira Rabb’imiz Kuran-ı Kerim’inde Allah ismini bunlar istismar eder diye haber veriyor. Her namaz kılanı muteber kabul etmiyor.

“Bu oyunu bozacağız”

Elinde silah, tank, top, bakıyorsunuz 12-13-14 yaşındaki yavruların vücutlarına bomba bağlayıp canlı bomba olarak bunları kullanıyorlar. Böyle bir şey yok. Bizim dinimiz bir barış dinidir. Bunlar bizim dinimizi lekelediler ama bu oyunu da bozacağız.

“Ne yüce gönüllü bir milletsiniz ya”

Kimi zaman Alevi Sünni fitnesi, kimi zaman Türk Kürt fitnesi, sağcı solcu, ilerici gerici fitnesi yapılmıştır. Kardeşi kardeşe düşman ettiler. Bizi birbirimize vurdurdular. Biz her defasında akan gözyaşımızla, kanımızla, dağlanan yüreğimizle baş başa kaldık. 15 Temmuz tekrarlanan bu oyunun bozulması olmuştur. Ne yüce, ne güçlü bir milletsiniz ya. Bu milletle övünmeyeceğiz de kimle övüneceğiz ya. Ruhunu ve bedenini Pensilvanya’daki şarlatana teslim etmiş küçük bir kesim dışında milletimiz tüm kesimleriyle, tüm farklılıklarıyla istikbalinin ve istiklalinin yanında yer almıştır.

“DAİŞ ve PKK’yı devreye sokarak gerçek yüzlerini gösterdiler”

Bir tarafta, ruhunu, aklını, bedenini Pensilvanya’daki şarlatana teslim edenler bir tarafta Allah’a teslim edenler. Bu girişim başarılı olsa da,  olmasa da Türkiye Cumhuriyeti’nin ciddi bir zafiyete düşeceğini sanıyorlardı. Olmadı, DAİŞ ve PKK’yı devreye sokarak gerçek yüzlerini gösterdiler.

Kılıçdaroğlu’nun konvoyuna saldırı

Dün Artvin’de CHP lideri Kılıçdaroğlu’na saldıryı bu çerçevede değerlendirmemiz gerekiyor. Ülkemizin 7 Ağustos’ta Yenikapı’da sergilediği birlik ve beraberlik manzarası hedef alınmıştır. Bunları bu çıldırtmıştır. Bu vesile ile bir kez daha sayın Kılıçdaroğlu’na ve beraberinde bulunan tüm arkadaşlarına şahsım ve milletim adına geçmiş olsun dileklerimi sunuyorum. Soğukkanlı ve sağduyulu duruşu için de teşekkür ediyorum. Bu sabah tekrar ediyorum, Cizre’deki polislerimizi hedef alan bombalı saldırıda şehitlerimize rahmet, gazilerimize şifa diliyorum. Cizre halkı geçtiğimiz yıl yaşanan olaylarda teröristleri kazdıkları çukurlarda debelenmeye terk etmiştir. Bu Cizre halkına yönelik intihar saldırısıdır. Pazar günü Gaziantep’e başsağlığına gidiyorum. Oradaki şehitlerimizi anmaya gidiyorum. Kardeşlerimle beraber olmaya gidiyorum. Şunu unutmayın, eğer lider taşın arkasına gizlenirse millet, ordu dağın arkasına gizlenir.

CUMHURBAŞKANI KÖPRÜYÜ KENDİ KULLANDIĞI OTOMOBİLLE GEÇTİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım davetlilerle birlikte hazırlanan platforma kurdele kesti ve daha sonra misafirlerle birlikte otobüsle Yavuz Sultan Selim Köprüsünü geçti.

Başbakan Binali Yıldırım, İstanbul’un iki yakasını üçüncü kez birleştiren Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nün açılış törenindeki konuşmasında “Bu ülkeyi ne bölücülere ne darbecilere asla teslim etmeyeceğiz. Böyle inanmış bir millet olduğu müddetçe biz hiçbir zorluğa pabuç bırakmayız. Her türlü zorluğun üstesinden geliriz” dedi.

“ONLARIN TEMSİLCİLERİNİN, FIRAT KALKANI OPERASYONUNU YÜRÜTTÜĞÜ GÜN”

Başbakan Yıldırım, İstanbul Boğazı’na yapılan üçüncü köprü olan Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nün açılış töreninde hitap etti. Konuşmasında Cerablus operasyonuna vurgu yapan Başbakan Yıldırım, “Bugün 26 Ağustos, Gazi Mustafa Kemal’in Büyük Taarruz’unu başlattığı günün yıl dönümü. Büyük Taarruz ile bütün dünyaya Türk’ün asla ve asla esareti kabul etmeyeceğini gösteren gündür. İşte bugün Gazi Mustafa Kemal’in ordularının ve günümüzdeki onların temsilcilerinin, Fırat Kalkanı operasyonunu yürüttüğü gündür” ifadelerini kullandı.

“KORKSAYDIK, 15 TEMMUZ GECESİ BİR DAHA AYDINLANMAYACAKTI”

Yavuz Sultan Selim’in ‘Cesaret insanı zafere, kararsızlık tehlikeye, korkaklıksa ölüme götürür’ sözünü hatırlatan Başbakan Yıldırım, “Eğer biz korksaydık, bu aziz millet korksaydı 15 Temmuz gecesi bir daha aydınlanmayacaktı; ama Recep Tayyip Erdoğan, ‘İnin meydanlara’ dedi ve Türkiye’nin geleceğini aydınlattınız. Allah sizden razı olsun” dedi.

“İSTANBUL’UN TRAFİĞİ RAHATLAYACAK”

Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nün yarın hizmete gireceğini söyleyen Yıldırım, “Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’nden geçen bütün kamyonlar, otobüsler, TIR’lar artık yarından sonra şehir içine giremeyecek. Hepsi Yavuz Selim Köprüsü’nden geçecek. Böylece İstanbul’un trafiği de biraz daha rahatlayacak” açıklamasında bulundu.

“KISKANIYORLAR, VARSIN KISKANSINLAR”

Millet iradesi oldukça her türlü zorluğun üstesinden gelineceğini vurgulayan Yıldırım, “Kıskanıyorlar, çekemiyorlar. Varsın kıskansınlar. Biz vatandaşlarımızın geleceği için ülkemizin muasır medeniyetler seviyesine ulaşması için canımızla, kanımızla mücadelemize devam edeceğiz. Bu ülkeyi ne bölücülere ne darbecilere asla teslim etmeyeceğiz. Böyle inanmış bir millet olduğu müddetçe biz hiçbir zorluğa pabuç bırakmayız. Her türlü zorluğun üstesinden geliriz. Kim ne yapmaya çalışırsa çalışsın medeniyet yolculuğunda emin adımlarla ilerlemeye devam edeceğiz” diye konuştu.

“15 TEMMUZ GECESİNİ UNUTMUYORUZ”

Darbe girişiminin yaşandığı 15 Temmuz gecesi sokaklara dökülen kadınlara ve gençlere seslenen Başbakan Yıldırım, “Hanımlar 15 Temmuz gecesini unutmuyoruz. Hepiniz sokaktaydınız. Hepiniz demokrasi nöbetindeydiniz. Ülkeye sahip çıktınız. Gençler ülkemize, Türkiye’ye sahip çıktınız. Hepinizden Allah razı olsun. Sağ olun, var olun” dedi.

TBMM BAŞKANI KAHRAMAN YAVUZ SULTAN SELİM KÖPRÜSÜ AÇILIŞ TÖRENİ’NDE KONUŞTU

TBMM Başkanı İsmail Kahraman, Yavuz Sultan Selim Köprüsü ile Kuzey Çevre Otoyolu’nun hizmete açılış töreninde, 3 yıl önce temelini Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın attığı büyük bir eserin daha açılışını yapmanın bahtiyarlığını yaşadıklarını belirtti.

İstanbul’un fethi yılı dönümünde temeli atılan köprünün, ecdadın Anadolu’yu fethi yıl dönümüne denk gelen 26 Ağustos günü açıldığını anlatan Kahraman, köprünün millete hayırlı olmasını diledi. Türkiye geliştikçe ve böyle eserlerle ilerledikçe, önünün kesilmek istendiğini belirten Kahraman, “Çok yakın bir zamanda kara bir gün yaşadık ve 20 saat gibi kısa bir zamanda o kara gün atlatıldı ve inşallah bir daha öyle kara günler olmayacak.” dedi.

“GEREKEN, GEREKEN ZAMANDA YAPILIR.”

Vatandaşların “idam isteriz” sloganları üzerine Kahraman, “Gereken, gereken zamanda yapılır.” dedi. Milletin darbeye “dur” dediğini aktaran Kahraman, “Eserlere, kalkınmaya devam edeceğiz. Durmak yok. 26 Ağustos 1071 Anadolu’ya ayak bastığımız tarih. Arif Nihat Asya’nın güzel bir şiirinden mısralar var; ‘Bir cuma sabahı semaya karşı / Malazgirt’te 54 bin er / Bestelediler en güzel marşı / Allahu
ekber, Allahu ekber’. Ne güzel bakınız köprüyü açarken de yine Kuran-ı Kerim ile açtık.” diye konuştu.

“ÇOK GÜZEL BİR İSİM BULUNDU”

Köprünün isminden bahsederek konuşmasına devam eden TBMM Başkanı Kahraman, şöyle konuştu: “Çok güzel bir isim bulundu. Muhteşem bir padişahımızdır Yavuz Sultan Selim. Mısır’a gitti, hilafeti aldı, mukaddes emanetlerle döndü. Üç yıllık bir yolculuk sonrası geldiğinde, gündüzleyin Üsküdar’da bekledi, şehre girmedi. Millet nümayiş yapmasın ve gece yarısı sessizce Topkapı’ya girdi. Çok mütevazi bir insandı. Fevkalade değerli bir padişahtı. Önüne dünya haritasını koyduklarında, ‘Bütün dünya bu kadar mı?’ dedi. ‘Bir kişiye belki çok ama iki kişiye yetmez’ dedi. Bir cihangir ruha sahipti.” Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın evinde ziyaret ettiği gaziye “Benden ne istiyorsun?” diye sorduğunu anlatan Kahraman, gazinin ise buna karşılık “Hayır, ben daha ne yapabilirim” dediğini aktardı. Kahraman, konuşmasını, “Necip bir milletimiz var. Milletimiz tek yumruk haline gerektiğinde bir araya gelir ve güçlükleri aşar. Önümüz kesilmeyecek inşallah. Bütün engelleri aşacağız. Cumhurbaşkanımızın önderliğinde Cenabı Hak bize nice hizmetler gösterecek ve o yolda yürüyeceğiz.” diye tamamladı.

ULAŞTIRMA DENİZCİLİK VE HABERLEŞME AHMET ARSLAN AÇILIŞ TÖRENİNDE KONUŞTU

Kahraman’ın konuşmasının öncesinde ise eski Başbakan Ahmet Davutoğlu ile Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Ahmet Arslan da birer konuşma yaptılar. Arslan “15 Temmuz’daki hainlik omuzlarımıza yeni bir yük yükledi. Dünden daha çok çalışacağız, dünden daha çok bu milletin hizmetinde olacağız.” dedi. Arslan konuşmasında şu ifadelere de yer verdi: “Biz bu görevleri yerine getirip, ülkemizin hizmetlerini tek tek yaparken, erişilebilir, ulaşılabilir bir Türkiye oluştururken, elbette riyasetinize, desteklerinize ve yol açıcılığınıza ihtiyacımız vardı. Türkiye geçmişten beri bu coğrafyada projeler yapıyor. Ancak bunları hayata geçirmek için bir lider lazımdı. Ufkun ötesini gören, bunlara hamilik edecek bir lider lazımdı. Rabbime şükrediyoruz ki 14 yıldır sizin liderliğinizde, Başbakanımızla, çalışma
ekiplerimizle birlikte bu projelerde yol alacağız. Türkiye’yi erişilebilir, ulaşılabilir ve coğrafyasının hakkını verir bir ülke yaparken, biz aile olarak sizlerin hamiliğinize muhtacız.”

DAVUTOĞLU: “İSTANBUL HER ŞEYE LAYIKTIR”

İstanbul’un her şeye layık olduğunu vurgulayan Davutoğlu, “İstanbullu hizmetin en güzeline layıktır. İleride yıllarca 2 köprü birden hatırlanacak… Boğaziçi Köprüsünde şehit düşen aziz kardeşlerimizin hatırasıyla 15 Temmuz, 26 Ağustos bir tarihi gün olarak Malazgirt’in yıl dönümü olarak, büyük İstiklal Savaşımızın yıl dönümü olarak, bir de bu dünyanın en uzun ve özellikleri itibarıyla teknolojik bakımdan en donanımlı köprüsünün açılış günü olarak asırlarca anılacak.” diye konuştu. Davutoğlu, açılış töreninde Balkanlar’dan, Kafkaslar’dan, Ortadoğu’dan liderlerin bulunduğunu hatırlatarak, bu liderlerle sohbetlerinde Asya’yı Avrupa’ya bağladıklarını söylediklerini aktardı.

Açılış törenine konuşan Abdullah Gül’ün açıklamalarından satır başları ise şöyle:

Hepinizi sevgiyle, muhabbetle selamlıyorum. Öncelikle, böyle bir mutlu günde, böyle bir gurur gününde, hep beraber olmaktan, bütün dostlarımızla olmaktan büyük sevinç duyuyoruz. Tam 3 sene önce, yine burada, bu mühendislik harikası, muhteşem köprünün temelini atmıştık. O zaman cumhurbaşkanı olarak konuşmuş, bu köprünün isminin Yavuz Sultan Selim Köprüsü olduğunu açıklama onurunu da sahip olmuştum. Bugün, ne mutlu ki 3 sene içinde, bu mühendislik harikası, sanat eseri, Boğaz’ın üçüncü incisinin açılışını yapıyoruz. Milletimize, İstanbul’a, tüm insanlığa hayırlı olsun.

“Emeği geçenleri en yakınen bilen kişi benim”

İnanıyorum ki İstanbul’da hayat çok daha kolaylaşacak. İnanıyorum ki bu köprü sadece İstanbullulara değil, gelen herkese hizmet edecek. Bu köprünün yapılmasında en çok emeği geçenleri en yakınen bilen kişi benim. Uzun süre başbakanımız olan, değerli Cumhurbaşkanımız, bu köprünün ve diğer eserlerin Türkiye’ye kazandırılmasında Tayyip Bey’in, kararlılığı, istikrarı ve azmi, en büyük katkı onun. Ama ondan sonra değerli Başbakan Binali Bey’in, 2002’de AK Parti olarak kurduğumuz hükümette Ulaştırma Bakanımız olan, şimdiki Sayın Başbakan. Kendilerini gerçekten tebrik ediyorum. Şüphesiz ki onlarla birlikte çalışan bütün diğer kabine üyelerimiz, önceki başbakanımız, hepsinin çok büyük katkısı var.

“Sadece imar anlamında değil…”

Hepsinin çok büyük vizyoner bakışı var. Şüphesiz ki bu köprüyü ve yolları vaktinden önce yapan İbrahim Çeçen beyi, yerli, yabancı emeği geçen her kesim mühendisleri tebrik etmek gerekir. Bugün bu büyük mutluluğu yaşarken maalesef hüzünler de yaşıyoruz. Cizre’de şehit olan polislerimiz coşkumuzu gölgeliyor. Hepsine Allah’tan rahmet diliyorum. Bu yönde kararlı bir şekilde giderken birçok problemler, bölgemizden kaynaklanan, terörden kaynaklanan, bütün bunları da akılla, bütün bunları kendi tarihimizden ve insanlık tarihinden aldığımız tecrübelerle, vizyonla aşılacağına ve parlak günlerin hep birlikte yaşayacağımıza inanıyorum.

Bu kadroların ülkeyi sadece imarda değil, insan hakları ve hukukta da güçlendireceğine inanıyorum

Powered by themekiller.com