Home Haber Uluslararası Af Örgütü’nden Türkiye’ye kınama: “Abes bir suiistimal”
Uluslararası Af Örgütü’nden Türkiye’ye kınama: “Abes bir suiistimal”

Uluslararası Af Örgütü’nden Türkiye’ye kınama: “Abes bir suiistimal”

0
0

Uluslararası Af Örgütü Büyükada’da dokuz insan hakları savunucusunun gözaltına alınmasını kınadı. Olay “Abes bir suiistimal” olarak değerlendirildi

İnsan hakları çalışmaları yürüten kurumların temsilcilerinin Büyükada’daki toplantıları sırasında gözaltına alınmasının ardından olaya gelen tepkiler büyüyor. Gözaltına alınanlar arasında bulunan Uluslararası Af Örgütü’nün Türkiye Direktörü İdil Keser sebebiyle açıklama yapan kurum, gözaltı işlemini kınadı.

“Abes bir suiistimaldir”

Kurumdan yapılan açıklamada “Rutin bir eğitime katılan İdil Eser ile diğer insan hakları savunucularının kimse ile görüştürülmeden gözaltında tutulmaları, abes bir suiistimaldir ve ülkede insan hakları aktivistlerinin karşı karşıya bulunduğu riskli durumu göstermektedir. İdil Eser ve beraberinde tutuklananlar derhal ve koşulsuz serbest bırakılmalıdır” denildi.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın da katıldığı G-20 zirvesini de hatırlatan kurum, “Şu anda Hamburg’da bulunan dünya liderleri; Türkiye’de insan haklarının hızlı kötüye gidişi hakkında şimdiye kadar son derece hoşgörülü davranmıştır. Şimdi Cumhurbaşkanı Erdoğan da aralarındayken, bu durumu kararlılıkla gündeme getirmelerinin ve hâlihazırda parmaklıklar arkasında olan tüm insan hakları savunucularının serbest bırakılması için çağrıda bulunmalarının tam zamanı” ifadeleri kullanıldı.

Uluslarası Af Örgütü Türkiye Şubesi yaptığı bilgilendirmede İdil Keser’in nerede olduğunu bilmediklerini, gözaltına alınan kişilerin yakınlarına derhal bilgilendirme hakkının olduğunu aktardı.

Powered by themekiller.com