Home Haber UNICEF: Rakka’da 40 binden fazla çocuk iki ateş arasında
UNICEF: Rakka’da 40 binden fazla çocuk iki ateş arasında

UNICEF: Rakka’da 40 binden fazla çocuk iki ateş arasında

0
0

UNICEF Rakka’da savaşan tüm taraflara kenti terk etmek isteyen sivil ve çocukların güvenli yerlere sevkinin yapılması, korunması ve güvenli geçiş yollarının acilen sağlanması çağrısında bulundu.

Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF) 6 Haziran’da, Suriye’deki Rakka kentini IŞİD’den almak için başlatılan operasyon sonrasında, kentte ve bölgede yaşayan çocukların iki ateş arasında kalmasından endişe duyduğunu bildirdi.

UNICEF ateş hattında yaklaşık 40 bin çocuğun bulunduğunu belirtti.

Örgüt aynı zamanda tüm taraflara Rakka’da kenti terk etmek isteyen sivil ve çocukların güvenli yerlere sevkinin yapılması, korunması ve güvenli geçiş yollarının acilen sağlanması çağrısında bulundu.

“En az 25 çocuk öldü”

UNICEF Orta Doğu ve Kuzey Afrika Bölgesel Direktörü Geert Cappelaere, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Rakka şehrinde yüksek çapta şiddet olayları çocukların hayatını tehdit ediyor. Bugüne kadar en az 25 çocuk öldü. Çok sayıda çocuk da yaralandı” dedi.

“Rakka kentinde hastaneler ve okullar da saldırıya uğradı. Kaçmaya çalışanlar öldürülme veya yaralanma tehlikesiyle karşı karşıya kaldı.”

Cappelaere, şiddet ve erişim kısıtlamaları nedeniyle çocukların en temel ihtiyaçlarından yoksun bırakıldıklarını da ifade etti.

Çatışma ve hava saldırıları nedeniyle kentte ve çevresinde büyük çaplı yer değiştirmelerinin de olduğunu kaydeden Cappelaere, Rakka’da yaklaşık 80 bin çocuğun yerinden edildiğini, geçici sığınma evlerinde ve kamplara yerleştirildiğini de ekledi.

BM: 95 bin kişi kaçtı

Birleşmiş Milletler Rakka’da Rakka operasyonunda şu ana kadar çok sayıda insanın öldüğünü, bir okul binasının, bir bankanın, bir müzenin ve bir caminin hedef olduğunu, 95 binden fazla kişinin Rakka’yı terk ettiğini bildirmişti.

Kaynak:Bianet

Powered by themekiller.com