Home Kültür-Sanat Venedik Film Festivali bugün başlıyor!
Venedik Film Festivali bugün başlıyor!

Venedik Film Festivali bugün başlıyor!

0
0

10 Eylül’e kadar sürecek olan 73. Venedik Film Festivali bugün başlıyor. Festivalin açılış filmi yönetmenliğini Damien Chazelle’in üstlendiği ve kadrosunda Emma Stone ve Ryan Gosling gibi sevilen isimleri barındıran müzikal komedi La La Land.

Festivalin dünya sinemasındaki yeni akımlar ile estetik eğilimleri aktaran filmlerin gösterildiği Orizzonti (Ufuklar) kategorisinde, Türk yönetmen Reha Erdem’in “Koca Dünya (Big Big World)” filmi de sinemaseverlerle buluşacak.

Bu daldaki 18 film arasında yer alan filmin başrollerini Ecem Uzun ve Berke Karaer paylaşıyor. Dünyanın en eski film festivali olan Venedik Film Festivali’nde 20 film ana yarışma kategorisinde yer alırken, 18 film de yarışma dışı olarak seyircilerle buluşacak.

Jüri Başkanı Sam Mendes

Jürinin başkanlığını ise “American Beauty” ve “Skyfall” gibi filmlerin ödüllü İngiliz yönetmeni Sam Mendes yapacak. Diğer jüri üyeleri ise şöyle:

Laurie Anderson: Amerikalı oyuncu ve yönetmen
Gemma Arterton: İngiliz oyuncu
Giancarlo De Cataldo: İtalyan yazar
Nina Hoss: Alman oyuncu
Chiara Mastroianni: İtalyan oyuncu
Joshua Oppenheimer: Amerikalı yönetmen
Lorenzo Vigas: Venezuellalı yönetmen
Zhao Wei: Çinli oyuncu

Festivalde Altın Aslan ve diğer ödüller, 10 Eylül Cumartesi akşamı sahiplerini bulacak.

Öte yandan 73. Venedik Film Festivali’nin resmi programında yer almasa da festival kapsamında bu yıl ilk kez İtalya’da yaşayan göçmenlerin çektiği filmlerin yarışacağı “MigrArti” isimli ayrı bir dal düzenlenecek. Bu dalda değerlendirmeyi yapacak jürinin başkanlığını ise uzun yıllardır İtalya’da yaşayan Türk yönetmen Ferzan Özpetek üstlenecek.

Powered by themekiller.com