Home Teknoloji Wi-Fi ve yapay zeka kullanarak duyguları ölçebilen bir algoritma geliştirildi
Wi-Fi ve yapay zeka kullanarak duyguları ölçebilen bir algoritma geliştirildi

Wi-Fi ve yapay zeka kullanarak duyguları ölçebilen bir algoritma geliştirildi

0
0

MIT’den bilim adamları, insanların yaşadığı hislerin Wi-Fi ve yapay zeka sayesinde okunmasına yardımcı olacak bir algoritma geliştirdi.

Massachusetts Teknoloji Üniversitesi’nden (MIT) bilim adamları, bir kişinin Wi-Fi ve yapay zeka yardımıyla yaşadığı hislerin okunmasını sağlayan bir algoritma geliştirdi. ‘EQ Radyo’ adı verilen sistem bir elektrokardiyografi cihazı gibi çalışıyor: Algoritma ile birleştirilen Radyo Frekans yayıcı, kalp kası tarafından yapılan kasılmaları tanıyor, yapay zeka ise alınan bilgiyi yorumluyor.

Yeni sistem, EKG cihazının aksine, elektrotların insan vücuduna bağlanmasına gereksinim duymadan duygusal durumu kablolar olmadan yakalayabiliyor.

Sistem, ‘Google Home’ ya da ‘Apple HomePod’ gibi akıllı hoprlörlerde kullanılabilecek. “Duygu dedektörü”, bir kişinin stres yaşadığı zamanı tanıyabilecek ve ona rahatlatıcı müzik açabilecek. Buna ek olarak, sistem, yaşlılarda kalp krizinin erken dönemlerinde belirlenmesine yardımcı olacak ya da uyku halindeki bir bebeğin kalp atış hızını izleyebilecek.

Bu yılın başlarında, MIT’deki Bilim ve Yapay Zeka Laboratuvarı’ndaki (CSAIL) mühendisler, bir kişinin konuşma anında hangi duyguları hissettiğini tahmin eden “akıllı” saatler için bir uygulama geliştirmişti. Geliştirilen uygulama üzerinden ortamı dinleyen sistem, telaffuzun tonunu ve tonunu analiz ediyor ve bilgisayar algoritması tepkisini okuyabiliyor.

Etiketler:

Powered by themekiller.com