Home Teknoloji Yaranın durumunu takip eden akıllı bandajlar geliyor
Yaranın durumunu takip eden akıllı bandajlar geliyor

Yaranın durumunu takip eden akıllı bandajlar geliyor

0
0

Swansea Üniversitesi’nde görevli bilim insanları, yaranın iyileşmesini takip eden ve doktorlara gerekli tedavi konusunda fikir veren akıllı bandajları 12 ay içinde denemeler için kullanıma hazır hale getirmeye çalışıyor.

BBC Türkçe’de yer alan habere göre, Üniversitenin Yaşam Bilimi Enstitüsünün Başkanı Prof. Marc Clement, bu akıllı bandajların yaraların durumunu nano-teknoloji kullanarak belirleyeceğini aktardı. Bandajların yaranın durumuna ilişkin elde ettikleri bilgiyi 5G uyumlu akıllı telefonlar aracılığıyla doktorlara aktaracağını söyleyen Clement, doktorların bu sayede yaranın iyileşme sürecini takip ederek uygulanacak tedaviyi belirleyeceklerini belirtti.

Geleneksel tıpta, doktorların hastalarını gördükten sonra bir veya 3 ay süren bir tedavi belirleyebildiğini ifade eden Clement, bandajlar sayesinde doktorların tedaviyi hastanın yaşam tarzı, reaksiyon hızı gibi faktörlere göre uyarlayabileceğini dile getirdi. Bilim insanları, akıllı bandajların bir yıl içinde denemeler için kullanıma hazır hale gelebileceğini belirtti.

 

Powered by themekiller.com