Home Haber Yargıtay Başkanı Rüştü Cirit’ten FETÖ davaları için uyarı
Yargıtay Başkanı Rüştü Cirit’ten FETÖ davaları için uyarı

Yargıtay Başkanı Rüştü Cirit’ten FETÖ davaları için uyarı

0
0

Yargıtay Başkanı İsmail Rüştü Cirit, Adli Yıl Açılışı konuşmasında FETÖ davalarına önyargı ile yaklaşılmaması gerektiğinin altını çizerek, “Bizim görevimiz, insan haklarına ilişkin standartlardan taviz vermeden, objektif değerlere göre karar vermektir” dedi.

Yeni adli yıl, OHAL koşulları altında, yargının tarafsızlığı ve bağımsızlığı tartışmaları ve muhalefetin adalet talebi ile başlıyor. Tutuklu milletvekilleri, gazeteciler ile binlerce ‘OHAL’zede’ yüksek yargı başkanlarının Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile çay toplamaya gittiği, Erdoğan’ın önünde eğildiği bir görüntü veren yargının önünde adalet bekliyor. Yargıtay Başkanı ismail Rüştü Cirit, Adli Yıl Açılış töreninde konuştu.

Yargıtay Başkanı ismail Rüştü Cirit’in koruşmasında vicdani kanaat uygulamasına da diktat çekti. Cirit, “Hakimin anayasayı kanunu ne derece iyi bilmesi gerekiyorsa bi okadar da vicdan sahibi olması gerekir” dedi.

‘BİZİM GÖREVİMİZ OBJEKTİF DELİLLERE GÖRE KARAR VERMEKTİR’

Cirit konuşmasında şunları söyledi:

Bizim görevimiz, duyguyla, coşkuyla, ön yargıyla davranmak değil, Türk hukuk sisteminin son yıllarda büyük bir başarı ile yükselttiği insan haklarına ilişkin standartlardan taviz vermeden objektif delillere göre karar vermektir.

Tamamen bir güven mesleği olan hakimlik ve savcılık mesleğini icra edenlerin yaklaşık 1/3’ünün terörist faaliyetlerin odağında yer alması, halkın gözünde yargıya olan güveni elbette sarsacak bir durumdur.

Toplumun en çok güven duyması gereken meslek mensuplarının bir terör örgütünün amaçları doğrultusunda hareket etme ihtimali dahi, tek başına bir toplumun şaşkınlık ve sarsıntı yaşamasına yeterlidir.

Emanete ihanet ederek, kamu görevini ve özellikle yargı yetkisini belli bir örgütün amaçları doğrultusunda kullananlara adaletten başka bir borcumuz bulunmamaktadır.

Bu kişilerin, adil bir şekilde yargılanması, hukukumuzda öngörülen cezalara çarptırılması ve sarsılan kamu düzeninin yeniden tesisi kuşkusuz sağlanacaktır.

Terörle mücadelede bütün devletlere görev düşmekte olup, devletler özellikle silah ve mühimmatın terör örgütlerinin eline geçmesini önleyici tedbirler almak zorundadır.

Bu önlemleri almamak, teröre açıkça destek vermekle eşdeğerdir. Ancak teröre destek veren ülkeler, bu silahların bir gün kendilerine çevrileceğini bilmelidir.

Teröre doğrudan ve dolaylı destek veren ülkelerin, uluslararası sözleşmelere ve uluslararası hukuka uygun davranmalarını bekliyoruz.

Powered by themekiller.com