Home Yaşam Yeni 9. gezegen bulundu iddiaları
Yeni 9. gezegen bulundu iddiaları

Yeni 9. gezegen bulundu iddiaları

0
0

Astronomlar ve bilim adamları Plüton’u gezegenlikten çıkarmanın vicdan azabını bir türlü üzerlerinden atamamış olacaklar ki uzun bir süredir yeni 9. gezegen arayışlarını sürdürüyorlar. Yapılan gözlem sonucu Neptün’e benzerliği ile dikkat çeken yeni gök cisminin gezegen olup olmadığı araştırılırken Güneş Sistemi’nin yeni 9. gezegeni arama çalışmaları da sürüyor.

Plüton, formal adı 134340 Pluto, Güneş Sistemi’nde bilinen en büyük ikinci cüce gezegen ve doğrudan Güneş’in etrafında dönen en büyük on birinci cisim. Önceleri gezegen olarak sınıflandırılmıştır. Plüton, birçok cismi barındıran Kuiper kuşağı’nın en belirgin üyelerinden biridir.
Plüton, diğer Kuiper kuşağı üyelerine benzer biçimde taş ve buzdan oluşmaktadır; ancak bu kuşaktaki gezegenlere nispeten oldukça küçüktür. Kütle ve hacim olarak Ay’ın yaklaşık olarak beşte biri kadardır. Plüton, eksenindeki eksantrik (dış merkezli) eğim sayesinde yörüngesinin yaklaşık olarak 1/6’lik bir kısmında Güneş’e Neptün’den daha yakındır.
Plüton, 1930’da keşfedildiğinden 2006 yılına kadar, Güneş Sistemi’nin dokuzuncu gezegeni olarak değerlendirilmiştir. 1970’li yıllardan sonra Güneş Sistemi’nin dışında bir cüce gezegen olan 2060 Chiron saptanana kadar küçük bir gezegen olarak düşünülen Plüton’u, gezegen olma statüsü tartışılmaya başlanmıştır. 20. yüzyılın sonları ve 21. yüzyılın başlarında Güneş Sistemi’nin dışında Plüton’a benzeyen birçok cisim tespit edilip 2005’te buna Plüton’dan yaklaşık %27 daha büyük olan Eris eklenmiştir. 24 Ağustos 2006’da, Uluslararası Astronomi Birliği (IAU ya da UAB) Güneş Sistemi’nde bir gezegen olmanın koşullarını tanımlamıştır. Bu tanımlama sonrasında Plüton gezegenlikten çıkartılmış, Eris ve Ceres ile birlikte yeni bir küme olan “Cüce Gezegenler” diğer bir adıyla “Kuiper Kuşağı” sınıfına dahil edilmiştir. Böylece Plüton yeniden sınıflandırılmış, küçük gezegenler dizinine eklenmiş ve astronomik adı yani numarası 134340 olarak değiştirilmiştir. Plüton, bazı araştırmacılar tarafından hâlâ gezegen olarak onaylanmaktadır.
Fakat bu gök cismi resmi olarak artık gezegen olmadığı için yeni 9. gezegen arayışları da sürüyor. Planet 9 ve Planet X isimleri ile bugüne kadar incelenen bir çok gök cisminin akabinde tespit edilen yeni gök cismi Neptün’e benzerliği ile dikkat çekiyor. Kuiper Kuşağı’nda yer alan gök cisminin yörüngesi Dünya’nın yörüngesinin 3000 katı büyüklüğünde ki bu da Güneş’e ne kadar uzak olduğunu gösteriyor. Ayrıca bu gök cisminin Plüton’dan 15 kat daha büyük olduğu belirtiliyor.
Henüz kendi Güneş Sistemi’mizi bile tam olarak bilmediğimiz halde bazı bilim insanlarının tutucu açıklamaları bu yeni keşiflerle erimeye bu bilim insanları da prestijlerini kaybetmeye devam ediyor. Henüz sınırlarını bırakın milyarda birini bilmediğimiz bir evrende yaşıyoruz ve bazı söylemlerimiz buna rağmen çok bencilce. Uzayda yanlız olduğumuz konusunda ısrarcı olmamız gibi…

Powered by themekiller.com